Live Broadcasts

The start times of broadcasts below are for the Eastern (USA) time zone.
Please refer to the World Time Zone Map if you need help to adjust to your time zone.
Arizona and the US Virgin Islands do not apply DST.

Many of these broadcasts are recorded and available in archive.

Passover, Saturday, 20th April 2019, eastern time
Church of God 7th Day (Col.Springs) (Troy Gedack) 9.00pm (video)

Festival of Unleavened Bread
The following will be broadcasting festival services every day:
Eternal Church of God (April 20-26) various times – mountain time (video)
Bible Explorations (April 21-27) 3 broadcasts daily – pacific time (video)
Lighted Way Ministries (April 21-28) 3 broadcasts daily – pacific time (video)

Sunday-Friday Bible Studies
Weekly
Think Red Ink Ministries (Don Harris) Sunday, 11.00am (video)
Think Red Ink Ministries (Don Harris) Monday-Friday, 8.00am (audio)
Beth Shalom Congregation (Steve Berkson) Tuesday, 8.00pm (video)
Yahweh’s Voice of Victory (David Roberts) Wednesday 7.00pm (video)
Lifetime Ministry Church (Tim Foust) Wednesday, 7.00pm (video)
Church of God International (Adrian Davis) Wednesday, 7.30pm (video)
House of Israel (Arthur Bailey) Thursday, 7.00pm (video)
Dynamic Christian Ministries (Wes & Nancy White) Friday, 9.00pm (video)
(No broadcast April 26)

Intercontinental Church of God (James Ricks) Friday, 9.00pm (video)
Shalom Assembly of Yahweh (Hector Castillo) Friday, 9.00pm (video)
Fortnightly/Monthly
Tulsa Church of God Tuesday, Apr.23 (Lawrence Gregory) 8.30pm (video)
Church of God 7th Day (Col.Springs) Tuesday, May 7 (Troy Gedack) 9.00pm (video)
House of God Thursday, t.b.a. (Mike Alewine) 8.00pm (video)
United Church of God, Canton Friday, May 10 (Randy Stiver) 7.30pm (video)
Bring on the Sabbath Friday, t.b.a. (Jeff Reed/Lisa McComb) 8.00pm (video)
Congregational Fellowship of God Friday, t.b.a. (Don Wales) 9.00pm (video) 

Sabbath Services ( ** 1st day Unleavened Bread)
House of Israel (UK) (Marcus da Costa ) 8.00am (video)
Church of God Internat.(UK) (Apr.20 Sean Goldburn/George Ramocan) 8.30am (video) **
Church of God, Worldwide Ass (UK) (Apr.20 Peter Hawkins) 9.00am (video) **
Church of God 7th Day (USA Virgin Isles) (Rafael Mitchell) 9.00am (video)
Church of God 7th Day (Harlesden, London) (K. Johnson) 9.00am (video)
Church of God (UK) (Jamie McNab) 10.00am (audio) **
Christian Fellowship Ministries (Keith Slough) 10.30am (video) **
Church of God International (Medina) (Apr.20 no broadcast) 11.00am (video)
House of Israel (USA) (Arthur Bailey) 11.00am (video)

Yahweh’s Obedient Servants Ministry (Solomon Meyer) 11.00am (video)
Yahweh’s Voice of Victory (David Roberts) 11.00am (video)
Founded in Truth (Matthew Vander Els) 11.00am (video)
Messyanic Misfits (Carrie Wigal) 11.00am (video)
Seventh Day Christian Assembly (Ken Swiger) 11.15am (video) **
Crusade Church of God (Larry Lasiter) 11.30am (video) **
House of God, Austin (Apr.20 t.b.a.) 11.30am (video) **
Church of God (USA) (Don Roth) 11.30am (audio)
New Hope United Church of God (Israel Steinmetz) 11.45am (video)
Pleasant Hills Christian Church (Bruce Chesney) 11.45am (video) **
Tomorrow’s Church of God (Ron Harmon) 12 noon (video) **
Church of God International (Tyler) (Apr.20 Mike James) 12 noon (video) **
Alfred Church of God 7th Day (Stephen Kyner) 12 noon (video)
Lifetime Ministry Church (Tim Foust) 12 noon (video) **
Eliyah (Tom Martincic) 12 noon (video)
Beit Shalom Messianic Congregation (t.b.a.) 12 noon (video)
Beit Shalom Messianic Synagogue (Robert Ackerman) 12 noon (video)
CoG 7th Day, San Antonio (Tim Buechner/Mario Cantu) 12.15pm (video)
Beulah Church of God 7th Day (David Palmer) 12.30pm (video).
Yahweh’s Frystown Assembly (Jake Meyer) 12.30pm (video)
Bible Explorations (t.b.a.) 12.45pm (video)
Abib of God Fellowship (Apr.20 Brian Convery) 1.00pm (video)
CGI Burlington, Canada (Apr.20 no broadcast) 1.00pm (video)
Eternal Church of God (Apr.20 Terry Moore) 1.00pm (video) **
CoG Ministries Int. (Michigan/Indiana) (t.b.a.) 1.00pm (video) **
Church of God 7th Day (Col.Springs) (Troy Gedack) 1.00pm (video)
Marble Hill Church of God 7th Day (Pete Hornbuckle) 1.00pm (video)
Bethel Church of God (David Carter) 1.00pm (audio)
**
Beth Shalom Congregation (Steve Berkson) 1.15pm (video)
Greater Phoenix Church of God (Jim Cookman) 1.30pm (video)
**
Guardian Ministries (David Antion) 1.30pm (video) **
Church of the Eternal God (Apr.20 Kalon Mitchell) 1.30pm (video)
**
Rock Valley Christian Church (David Liesenfelt) 1.30pm (video) **
Church of God Ministry (Stephen Gilbreath) 1.30pm (video) **
Church of God Fellowship, Lansing (Jeff Ledy) 1.30pm (video)
(Broadcasting 2nd & 4th Sabbath of each month only)
Truth on the Web Ministries (Apr.20 Brian Hoeck) 1.45pm (video)
United Church of God, N.Canton (Apr.20 Randy Stiver) 2.00pm (video) **
Church of God Ministries Int. (Tom Kerry) 2.00pm (video) **
House of God, Waco (t.b.a.) 2.00pm (video) **
The Father’s Call (Apr.20 Brian Orchard) 2.00pm (video) **
Tulsa Church of God (Apr.20 Matthew Steel) 2.00pm (video) **
Church of God Fellowship, Spokane (Apr.20 Harold Smith) 2.00pm (video) **
7th-Day Sabbath Church, Colton CA (Harold Cortes) 2.00pm (video)
Church of God Cincinnati (Jim O’Brien) 2.00pm (video)
**
Shalom Assembly of Yahweh (Hector Castillo) 2.00pm (video)
I Saw The Light Ministries (Tim Carpenter) 2.00pm (audio)
United Church of God (Cincinnati) (Apr.20 Gary Antion) 2.30pm (video) **
Church of God Webcast (Jeff Patton) 2.30pm (video) **
Pleasant Hills Christian Church (Bruce Chesney) 2.30m (video) **
Church of the Sovereign God (Ben Faulkner) 2.30pm (video) **
Yahweh’s Restoration Ministry (Alan Mansager) 2.30pm (video)
Yahweh’s Assembly in Yahshua (t.b.a.) 2.30pm (video)
Church of God eim (Steven LeBlanc) 2.30pm (audio) **
Church of God in Truth (James Russell) 2.30pm (audio)
Church of God Big Sandy (Apr.20 Jim Johns) 3.00pm (video)
Manna From Heaven Ministries (t.b.a.) 3.00pm (video)
Children of God (Warren Zehrung) 3.00pm (audio) **
Church of God Messenger (Rod Reynolds) 3.00pm (audio) **
Church of God, Kansas City (Apr.20 Ramon Coleman) 3.15pm (video) **
Church of God, New Mexico (John Shavers) 3.30pm (video) **
Greater Church of God (Wray Zehrung) 3.30pm (video) **
Church of God (USA) (Don Roth) 3.30pm (audio) **
Western Region Church of God (Phil Dunegan) 4.00pm (video) **
Crusade Church of God (Larry Lasiter) 4.00pm (video) **
Hungry Hearts Ministries (Bill Shults) 4.00pm (video) **
United Church of God, Spokane (Apr.20 Jim Moody) 4.30pm (video) **
Bethel Church of God (David Carter) 4.30pm (audio) **
Church of the Eternal God (Apr.20 Dave Harris) 5.30pm (video) **
Lighted Way Ministries (Mark & Shauna Manfredine) 5.30pm (video)
(Next services Apr.20-28 inclusive – Passover/Unleavened Bread)
Torah to the Tribes (Matthew Nolan) 6.00pm (video)

 

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close